Alexandra Dovgan – klavírní recitál (program koncertu)
22. dubna 2024 | 19 hodin | Vesmír (Ostrava)
Změna programu a účinkujícího
Z důvodu náhlé zdravotní indispozice Alexandry Dovgan měníme program dnešního klavírního recitálu. Mladou pianistku nahradí vynikající francouzský klavírista David Kadouch.
program
Fanny Mendelssohn
Rok, Květen. Frühlingslied.
Allegro vivace e gioioso
Pauline Viardot
Sérénade, 2 pieces pour piano VWV 3015
Frédéric Chopin
Nokturno op. 9, č. 1 a 2
Fanny Mendelssohn
Rok, Září. Am flusse.
Am flusse. Andante con moto
Ernst von Dohnanyi
Transkripce „Valse Lente“ z baletu Coppélia Leo Delibese
Louise Farrenc
Air russe varié op. 17
Fanny Mendelssohn
Rok, Červen
Serenade. Largo, andante
Franz Liszt
Reminiscence of „Lucia di Lammermoor“ S. 397
Clara Schumann
Scherzo op.14
Fanny Mendelssohn
Rok, Březen
Agitato. Andante, allegro moderato ma con fuoco
Fanny Mendelssohn
Nokturno g moll
účinkuje
David Kadouch – klavír
„Vztah mezi hudbou a literaturou mě vždycky stimuloval. Stejně jako moje předchozí nahrávka Revolution i nový recitál zkoumá spojitost těchto dvou světů.
Program se zaměřuje na jedno z hlavních děl francouzské literatury. Román Paní Bovaryová od Gustava Flauberta vypráví příběh turbulentního života Emmy, její nešťastné manželství s venkovským lékařem Charlesem Bovarym, její hledání smyslu života, její milostné aféry. Poté je opuštěna svými milenci, zavalena dluhy a spáchá sebevraždu. Gustave Flaubert popisuje vnitřní život silné ženy, posedlé touhou, náchylné k pochybnostem a toužící po transcendentálním milostném a uměleckém prožitku. Tento román mě fascinoval od prvního čtení. Chtěl jsem si představit hudbu, kterou by Emma Bovaryová mohla poslouchat během svého krátkého života, hudbu evokující často zapomenuté ženské skladatelky Flaubertovy doby. S tím ve vzduchu visí otázka: Dalo se vyhnout osudu Emmy Bovaryové, její sebevraždě, kdyby tyto tvůrkyně byly slavné tak, jak si zasloužily?“
David Kadouch je francouzský klavírista a komorní hráč. Jeho mezinárodní kariéra začala brzy, když ve věku pouhých 13 let vystoupil na koncertě s Itzhakem Perlmanem v New Yorku. Finalista několika soutěží byl v roce 2011 v rámci International Classical Music Awards (ICMA) vyhlášen Mladým umělcem roku. Ve svých programech a nahrávkách se zaměřuje na komorní a soudobou hudbu.
Narodil se v Nice v roce 1985, hru na klavír začal studovat u Odily Pissonové na Conservatoire de Nice a ve věku 14 let pokračoval ve studiu u Jacquese Rouviera na Conservatoire de Paris. Poté se jeho studia přesunula do Reina Sofía School of Music v Madridu, kde studoval hru na klavír u Dmitrije Bashkirova a komorní hru u Márty Gulyásové a Ralfa Gothóniho. Zúčastnil se také mistrovských kurzů u Daniela Barenboima, Murraye Perahia, Marie João Piresové, Maurizia Polliniho, Stephena Kovaceviche a Elisy Virsaladzeové.
Ve 13 letech vyhrál soutěž Young Talents v Miláně a následně byl pozván Itzhakem Perlmanem ke společnému koncertu v New Yorku. V roce 2005 obsadil třetí místo na Telekom Beethoven Competition a v roce 2007 na Kissinger Klavierolymp. V roce 2009 skončil čtvrtý na Mezinárodní klavírní soutěži v Leedsu. Kadouch byl v roce 2010 vyhlášen Mladým umělcem roku na Victoires de la musique classique. V tomto roce také zahrál svůj sólový recitál v Metropolitan Hall v New Yorku. V roce 2011 byl jmenován Mladým umělcem roku na International Classical Music Awards (ICMA).
Jeho repertoár zahrnuje nejen obvyklá klasická a romantická klavírní díla od Bacha přes Beethovena a Mendelssohna po Saint-Saënse, ale i méně často hranou hudbu, například Lamentate Arvo Pärta, klavírní koncert The Shining One Guillauma Connessona nebo Preludium a Fugu Op. 29 Sergeje Tanějeva.
Kadouch hrál na mezinárodních hudebních festivalech jako Klavier-Festival Ruhr, Jerusalem Festival, Sommets Musicaux de Gstaad, Verbier Festival, Colmar Festival, Festival de La Roque-d’Anthéron a na La Folle Journée Nantes. Spolupracoval s dirigenty Gáborem Takács-Nagyem, Jean-Claudem Casadesusem, Charlesem Dutoitem a Chung Myung-whunem. Mezi jeho partnery v komorní hudbě patří například Renaud and Gautier Capuçon, Edgar Moreau, Nikolaj Znaider, Antoine Tamestit, Frans Helmerson, Sol Gabetta, Patricia Kopatchinskaja and Michel Dalberto nebo kvartety Ebène, Modigliani, Quiroga a Ardeo. Vystupuje s mnoha orchestry a koncertuje také sólově v Evropě i po celém světě.
David Kadouch nahrál Beethovenův Pátý koncert (Naxos), kompletní Šostakovičova Preludia (TransartLive), s kvartetem Ardeo desku věnovanou skladbám Schumanna (Decca/Universal), album ruské hudby a recitál s díly Bacha, Janáčka, Schumanna a Bartóka (Mirare), stejně jako duo recitál s Edgarem Moreauem s díly Francka, Strohla, Poulenca a La Tombella (Warner – Erato). Jeho nahrávka Révolution, vydaná v září 2019 u nakladatelsví Mirare, byla široce chválena kritiky (“David Kadouch je jednou z oslnivých hvězd mezi francouzskými klavíristy”) a získala ocenění “Choc of the Year” francouzského hudebního měsíčníku Classica.