2. slavnostní koncert k 30. výročí Českého filharmonického sboru Brno.
08. 11. 2020 19:00 hod. |
Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla |
Koncert je zrušen
Giuseppe Verdi
Messa da Requiem
Veronika Dzhioeva – soprán
Václava Krejčí Housková – mezzosoprán
Richard Samek – tenor
Jozef Benci – bas
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vasilij Sinaiskij – šéfdirigent JFO
Slavnostní večer v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla k oslavě 30. výročí založení Českého filharmonického sboru Brno bude patřit pravděpodobně nejčastěji uváděnému velkému sborovému dílu složeného po Mozartově Requiem. Původem liturgické dílo bylo napsáno jako modlitba za spisovatele a Verdiho přítele Alessandra Manzoniho. Verdi vytvořil velkolepé dílo koncipované pro nebývale široké nástrojové obsazení. Hudebníci při jeho provedení často nehrají jen na pódiu, ale i na vhodných místech v sále. Jedním z nástrojů, se kterými Verdi počítal a které při premiéře v roce 1874 v kostele sv. Marka v Miláně zazněly, byla i ofikleida, předchůdce dnešní tuby, která se již dnes běžně nepoužívá.
V melodickém pojetí Verdiho zádušní mše může plně vyznít nejen osobitá interpretace nového šéfdirigenta, ale také umění brněnského Českého filharmonického sboru. Ten se pod náročným vedením Petra Fialy vypracoval mezi přední evropské soubory se vskutku mezinárodním renomé. Posluchače tak čeká výjimečný zážitek.
Český filharmonický sbor Brno
představuje nejen v českém, ale i světovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění. Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor doposud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Odborná kritika oceňuje zejména jeho kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků. Od svého založení v roce 1990 vystoupil sbor na všech evropských prestižních festivalech a vždy dokázal posluchače uchvátit vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním.
Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje více než padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, v roce 2013 Cenu města Brna v oboru hudba za dlouholetou uměleckou činnost a v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje za významnou reprezentaci Jihomoravského kraje v oblasti kultury.
Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně přes devadesát koncertů doma i v zahraničí. Koncerty Českého filharmonického sboru Brno jsou pravidelně nahrávány předními českými i světovými televizními a rozhlasovými stanicemi. Sbor spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty (například Marc Albrecht, Christian Arming, John Axelrod, Hermann Baumer, Marcus Bosch, Stephan Blunier, Kees Bakels, Jean-Claude Casadesus, Dennis Russel Davies, Christoph Eschenbach, Gabriel Feltz, Ivan Fischer, Lawrence Foster, Justus Frantz, Martin Haselböck, Manfred Honeck, Eliahu Inbal, Marek Janowski, Neeme, Paavo a Kristian Järvi, Dmitrij Kitajenko, Roman Kofman, Marko Letonja, Nicholas Milton, Zubin Mehta, Ingo Metzmacher, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Jonathan Nott, Mathias Pintscher, Sir Simon Rattle, Helmuth Rilling, Yuri Simonov, Martin Sieghardt, Steven Sloane, Marc Soustrot, Michael Tilson Thomas, Mario Venzago, Ralf Weikert, Simone Young, Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Jakub Klecker, Zdeněk Mácal, Tomáš Netopil, Ondrej Lenárd, Libor Pešek, Leoš Svárovský, Vladimír Válek, Juraj Valčuha, Stanislav Vavřínek a mnozí další). Sbor si hluboce cení spolupráce s legendárními uměleckými osobnostmi, jakými byli např. Jiří Bělohlávek, Enoch zu Guttenberg, Nikolas Harnoncourt, Sir Charles Mackerras, Kurt Masur, Walter Weller a další.
Domácí publikum může Český filharmonický sbor Brno pravidelně slyšet na mnoha koncertech v Brně, Praze, Ostravě, Olomouci, Litomyšli, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Teplících, Zlíně a jinde. Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění: V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik za Soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. V roce 2008 byla nahrávka skladby Paula von Klenaua Die Weise von Liebe und Tod des Cornetts Christoph Rilke nominována na prestižní dánskou cenu Danish P2 Music Prize v kategorii symfonická nahrávka roku. Nahrávka skladby B. A. Zimmermanna Requiem für einen jungen Dichter získala v roce 2009 cenu německých kritiků – Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Ocenění sbírá sbor i na jiných kontinentech – japonský hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review mu v září 2011 udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění Tokusen. Český filharmonický sbor Brno je čerstvým držitelem prestižního ocenění Classic Prague Awards v kategorii Vokální výkon za rok 2019.
Činnost Českého filharmonického sboru Brno podporuje Jihomoravský kraj, statutární město Brno a Ministerstvo kultury ČR.