Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA2: Rachmaninovova kráska

A2: Rachmaninovova kráska

V roce 1994 se Alexander Ghindin ve svých 17 letech stal nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže P. I. Čajkovského v Moskvě.

Do Ostravy opět zavítá jeden z nejtalentovanějších a nejoriginálnějších pianistů současnosti. Když zde byl před více než rokem poprvé, tak v jeho podání zazněl Rachmaninovův Klavírní koncert č. 1. Teď přijíždí podruhé a trochu příznačně uvede jeho nádherný druhý koncert. Podle kritiků „prokazuje tak vysokou úroveň mistrovství, že každé jeho vystoupení se stává nezapomenutelným“ (Art and Life). Ti, kdo nestihli jeho loňský koncert, tak mají jedinečnou příležitost slyšet tohoto vynikajícího pianistu na vlastní uši. Tento básník a zpěvák klavíru, který je obdařen jemným citem pro hudbu a vyjadřování myšlenek skladatelů.

Premiéra Rachmaninovova koncertu se konala v Moskvě 27. října 1901 pod vedením A. Silotiho, ke klavíru usedl samotný autor. Než započal práci na klavírním koncertu, prodělal těžkou tvůrčí krizi. Jeho první symfonie na konci roku 1897 zklamala. To byla pro něj nová zkušenost, protože do té doby se vezl na vlně slávy. Propadal pochybnostem o svých tvůrčích schopnostech a depresím. Nakonec ho přátelé a rodina přemluvili, aby podstoupil terapii. Neurolog Dal jej léčil hypnózou. Skladatel to později komentoval: „Slyšel jsem ve spánku naléhavé věty, napíšeš úspěšný koncert, který bude excelentní kvality, budeš pracovat s lehkostí…“ Rachmaninov poté koncert věnoval lékaři jako poděkování.

Druhý Rachmaninovův klavírní koncert můžeme slyšet v řadě filmů, například ve filmu, který byl u nás uveden pod názvem Slaměný vdovec (orig. The Seven Year Itch, 1955, režie Billy Wilder), v němž se Marilyn Monroe nechá prostřednictvím hudby svádět. Mimochodem, je to ten film, z něhož je proslulá scéna s „Monroe-efektem“, kdy vítr z metra zvedá Marilyn sukně. A ještě jedno malé tajemství. Frank Sinatra ve své písní Full Moon And Empty Arms kompletně okopíroval vedlejší téma ze třetí věty toho koncertu!

Kromě Rachmaninovovy krásky se můžete těšit na úvod na Janáčkovu Baladu blanickou. Janáček hledal inspiraci v dílech několika českých básníků. Tentokrát to byl Jaroslav Vrchlický a jeho báseň ze sbírky Selské balady. Janáček z ní vykouzlil báseň symfonickou. A závěr koncertů pak bude patřit Prokofjevově Třetí symfonii, která je přepracováním jeho opery Ohnivý anděl. Autor ji za svého života nikdy neviděl inscenovanou. Vy ji ale můžete shlédnout v Národním divadlem moravskoslezském, kde měla letos v únoru premiéru. Symfonie si na rozdíl od opery získala své místo na slunci už za jeho života.

Přijďte rozpoznat deset rozdílů mezi Sinatrou a Rachmaninovem!

Program:

Leoš Janáček: Balada blanická
Sergej S. Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll
Sergej S. Prokofjev: Symfonie č. 3 c moll

Účinkují:

Alexander Ghindin  klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Stanislav Vavřínek – dirigent