Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyA5 Fantastická symfonie

A5 Fantastická symfonie

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna
Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur op. 58

Hector Berlioz
Fantastická symfonie op. 14

 

Sergej Babayan – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Łukasz Borowicz – dirigent

 

Ludwig van Beethoven svůj Čtvrtý klavírní koncert zkomponoval v letech 1805-1806. Sám seděl u klavíru při veřejné premiéře 22. prosince 1808 ve vídeňském Theater an der Wien. Monstrózní koncert, v němž Beethoven naposled vystoupil jako sólista, trval více než 4 hodiny. Vedle zmíněného klavírního koncertu byly rovněž v premiéře uvedeny i jeho Pátá a Šestá symfonie, Fantazie pro klavír, sbor a orchestr c moll a další skladby. Kromě toho, že v sále byla zima, doprovázelo uvedení klavírního koncertu i několik incidentů – Beethoven údajně při výrazných gestech dvakrát shodil lampy z klavíru, což jej rozzuřilo a začal znovu. To vše nejspíše přispělo k velmi vlažnému přijetí skladby, která byla až do Beethovenovy smrti prakticky ignorována. Na koncertní pódia ji vrátil až Felix Mendelssohn-Bartholdy, když ji uvedl v Lipsku v roce 1836. V publiku tehdy byl i Robert Schumann, kterého dílo, tak nadchlo, že „seděl bez hnutí a ani nedýchal.“
Správné označení a skutečný název Berliozovy symfonie zní Epizoda ze života umělce o pěti částech. Název Fantastická symfonie je jen podtitulem. V českém překladu by se navíc měla jmenovat spíše „fantaskní“ nebo „fantazijní“. Sedmadvacetiletý Berlioz do ní totiž vtělil psychické stavy, do kterých ho uvedla neopětovaná láska k irské herečce Harriet Smithson. Dílo vypráví příběh umělce, který se v hlubinách zoufalství kvůli beznadějné lásce otráví opiem. Fantastická symfonie je označována za „operu beze slov“ a sám autor opatřil každou větu poznámkami, aby posluchači „ději“ rozuměli. Leonard Bernstein skladbu popsal jako první hudební expedici do psychedelie, protože líčené halucinace a sny naznačují, že Berlioz minimálně část tohoto díla složil pod vlivem opia, jež užíval na bolesti zubů. Symfonie byla poprvé uvedena 5. prosince 1830 v sále pařížské konzervatoře.

Klasika ve filmu:
Části Fantastické symfonie zazněly ve filmu Noci s nepřítelem (1991) s Julií Roberts v hlavní roli. Nebo také ve snímku Kingsman: Zlatý kruh (2017) režiséra Matthewa Vaughna, v historickém dramatu Nit z přízraků (2017 ) či ve filmu Jako ty (Equals, 2015).

Nenechte si ujít

G4 David Koller s JFO

Koncert je zrušen – vstupenky je možné vrátit do konce srpna
S ostravským orchestrem se představí charismatický zpěvák, bubeník a autor řady hitů David Koller, který se již jednoznačně stal jednou z jasných hvězd českého hudebního nebe.

11. 06. 2020
19:00 hod.
Gong, Dolní Vítkovice
od 700 Kč

E4 Straussovi hrdinové

Tento koncert je vyvrcholením dirigentských kurzů pořádaných ve spolupráci s Zürcher Hochschule der Künste. Mladí dirigenti budou své umění pilovat na čtyřech skladbách, aby je poté představili na závěrečném koncertu. 

18. 06. 2020
18:00 hod.
Dům kultury města Ostravy
od 120 Kč
Zobrazit detail