B2: Hudba napříč Evropou
13. 12. 2018 19:00 hod. |
Dům kultury města Ostravy – společenský sál |
od 160 Kč |
Generálka v 10 hodin je veřejná. Vstupenku za 50 Kč můžete koupit zde.
Program:
Benjamin Britten
Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes op. 33a
Dmitrij Šostakovič
Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur op. 107
César Franck
Symfonie d moll
Účinkují:
Julian Steckel – violoncello
Janáčkova filharmonie Ostrava
Vassily Sinaisky – dirigent
Pevné přátelství a umělecká i lidská blízkost Benjamina Brittena s Dmitrijem Šostakovičem se železné oponě navzdory klene napříč Evropou. Jejich skladby příznačně uvádí ruský dirigent, jenž za své největší úspěchy vděčí britskému publiku.
Přední německý violoncellista nejmladší generace Julian Steckel přednese velkolepý violoncellový koncert, který Šostakovič napsal pro svého oddaného interpreta Mstislava Rostropoviče. Jako skrytou satiru do něj zakódoval i nervózně pojatou citaci Stalinovy oblíbené písně Suliko. Rostropovič dokázal náročný part nastudovat za tři dny zpaměti a šokoval tím skladatele, který se na prvním setkání nad skladbou zrovna zvedal, aby někde v bytě našel notový stojan. Nebylo ho třeba. Dnes patří Šostakovičův První violoncellový koncert spolu s koncerty Haydnovými, koncertem Dvořákovým a Elgarovým k základním dílům svého žánru. A i když se skladba navenek jeví jako veselá, její nálada přechází velmi často v ironii a škleb.
Večer zakončí triumfální Symfonie d moll Césara Francka, jedna ze stálic francouzského symfonického repertoáru.
Vítězství v soutěži ARD International Music Competition otevřelo Julianu Steckelovi (*1982) dveře do světa hudby. „Otevřelo to mnoho dveří. Zpočátku k mnoha předním orchestrům, známým dirigentům a koncertním sériím, do kterých jsem byl pozván,“ říká Steckel. Kvůli koncertování hodně cestuje, ale sám říká, že je to spíše koníček. Stejně jako vaření, divadlo nebo láska k filmu. I když tam není tak často, doma je v Berlíně.