Janáčkova filharmonie OstravaKoncertyD1: Velká říjnová metelice

D1: Velká říjnová metelice

Účinkují:
Pavla Gajdošíková, Michal Sedláček moderátoři
Lucie Skálová – choreografie, tanec
Jakub Burýšek – tanec
Lenka Jaborská scénář a režie
Alexandr Starý – klavír
Camerata Janáček
Pavel Doležal umělecký vedoucí

Program:
Dvořák: Valčík D dur
Vivaldi: Podzim
Monti: Čardáš
Britten: Simple symphony
Grieg: Suita „Za časů Holbergových“
Slezská lidová píseň
Beethoven: Bouře (klavír solo)
Gardel: Tango

Pro rodiče, prarodiče a zejména pak pro naše nejmladší posluchače jsme připravili už 4. ročník rodinných koncertů s Olinkou (Pavlína Gajdošíková), Vláďou (Michal Sedláček) a Janáčkovou filharmonií Ostrava. V letošní sezóně se budeme věnovat propojení hudby a dalších především múzických druhů umění. Prozraďme jen, že ten první bude řádně roztančený. A další? Přijďte a nechte se překvapit.
Stejně jako v minulých letech je připraven i hudební workshop, na který však letos zveme nejen děti, ale také jejich doprovod. Nečekejte však, milý dospěláci, že budete z pohodlí polstrovaných židliček jen přihlížet okolnímu dění. Budete vtaženi do hry a se svými dětmi prožijete nejen nevšední hudební zážitek, ale zároveň se společně pobavíte, přiučíte a možná sami sebe překvapíte.
Letos totiž budeme, jak se moderně říká – sdílet, prolínat a prožívat. Ale hlavně vše budeme dělat SPOLEČNĚ.

Těšíme se na Vás.

Program je primárně určen dětem ve věku 5 až 10 let, ale rozhodně se nebudou nudit ani starší děti nebo rodiče či prarodiče. To “své” si tu najde každý.Přihlásit do workshopu, který začíná vždy 2 hodiny před koncertem (ve 14 hodin), se můžete v našem prodejním místě – Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo.

„Děti vyrůstají v době, kdy jsou obklopeny spoustou podnětů a rozptýlení,“ říkají Marc Neikurg a Rock Positano. První je americký klasický skladatel, druhý odborník na vliv hudby a její využití v medicíně. „Přibývá nesoustředěných dětí. Jak si pak takové dítě může vést dobře ve škole?“ A právě klasická hudba může v této oblasti pomoci. Ostatně není to nic nového, o prospěšnosti hudby věděl své už i Pythagoras, který prohlásil: „Hudba velmi prospívá zdraví, když ji náležitě užíváme.“
Vážná hudba je pro dítě a rozvoj jeho intelektu určitě vhodná. Není ale dobré dítě do poslechu nutit. Dítě vydrží poslouchat jen krátce a ne moc často. Proto na našich koncertech vybíráme krátké, zajímavé či zábavné kousky. Také je dobré dětem vysvětlit – opět zábavně a poutavě, co se autor snažil vyjádřit. K tomu slouží workshopy před každým koncertem. Děti se zde vyjadřují nejen hudebně, ale i výtvarně, tancem či pohybem. Podporujeme tak nejen intelektuální schopnosti, ale i představivost, fantazii a umělecké cítění.