25. 01. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč

E2 Mladí sólisté II

Mladí sólisté, kteří uspěli v interpretační soutěži Janáčkovy filharmonie, budou hrát tentokrát na obvyklé i méně obvyklé strunné nástroje včetně violonu, který je předchůdcem běžného kontrabasu. Zazní skladby od Hoffmeistera, Debussyho i Chopina.

 

Franz Anton Hoffmeister
Koncert pro kontrabas a orchestr č. 2 D dur

Claude Debussy
Tance pro harfu a smyčcový kvintet L 103

Witold Lutosławski
Partita pro housle a orchestr

Fryderyk Chopin
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll op. 21

 

Sebastian Brettfeld – violon
Minja Stojanovic – harfa
Jakub Kowalski – housle
Eva Strejcová – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Maroš Potokár – dirigent

 

V hlavní roli druhého koncertu cyklu E se představí sólisté hrající na známé i méně obvyklé strunné nástroje. Hned v první skladbě se posluchači seznámí se zvukem violonu, který je předchůdcem dnes běžného kontrabasu. Vídeňský klasicistní skladatel Franz Anton Hoffmeister zkomponoval pro tento nástroj v 18. století tři koncerty včetně Druhého v D dur.

Dva tance pro harfu a smyčce francouzského skladatele Clauda Debussyho vznikly na počátku 20. století. Danse sacrée (Tanec posvátný) se nese v rytmu vznešené sarabandy, Danse profane (Tanec světský) má podobu teskného valčíku, ovšem s rozmarnějšími mezihrami.

Partita ústředního představitele polské hudební avantgardy Witolda Lutosławského původně patřila houslím a klavíru. Na žádost slavné německé houslistky Anne Sophie Mutter ji později skladatel upravil pro orchestr.

Romantický skladatel Fryderyk Chopin dokázal v 19. století vytvořit nový technický a poetický klavírní styl, díky kterému získal přezdívku „básník klavíru“. Uvádí se, že ve svém Druhém klavírním koncertu z roku 1830 se inspiroval svou láskou k mladé sólistce varšavské opery Konstancji Gładkowské. Výsledkem je snivé dílo s důrazem na sólistickou brilanci.

 

Na tento koncert si mohou studenti zakoupit zvýhodněné vstupenky v rámci projektu Mladý divák. Ten vytváří komunitu studentů, kteří rádi chodí za kulturou v Ostravě. Získávají lepší ceny a také jsou pro ně pořádány nejrůznější zajímavé programy jako návštěvy zákulisí, diskuse s umělci a podobně. Více info na www.mladydivak.cz.

 

Nenechte si ujít

C3 Setkávám se

Nino Rota, Jules Massenet, Camille Saint-Saëns a řada dalších – nabízíme setkání s dalšími hudebními velikány a skladbami, které znáte, jen nevíte často odkud a máte je rádi. Užijte si třetí setkání s průvodkyní cyklu C Markétou Matulovou, dirigentem Marošem Potokárem, orchestrem i vašimi sousedy…

 

08. 02. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 400 Kč

E3 Mladí dirigenti

Jeden z nejhranějších a nejpopulárnějších romantických violoncellových koncertů a také jedno z nejvýznamnějších děl symfonického repertoáru zazní v podání mladých sólistů. Na programu bude skladba Edwarda Elgara a Dvořákova Sedmá symfonie. V rolích dirigentů se představí posluchači Curyšské hudební akademie.

22. 02. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč

E4 Mladí sólisté III

Šest sólistů a sedm operních a oratorních árií včetně nejhranější vokálně orchestrální kompozice 19. století Haydnova biblického oratoria Stvoření. Na programu budou také biblické písně Antonína Dvořáka, Její pastorkyně od Leoše Janáčka nebo sopránová árie z Maškarního plesu Giuseppe Verdiho.

 

 

 

 

 

23. 05. 2024
18:00 hod.
Kino Vesmír
od 200 Kč