R1: Obrázky z výstavy

Program:
Robert Schumann: Arabesque op. 18, Toccata op. 7, Carnaval op. 9
Modest Musorgskij: Obrázky z výstavy

 

Účinkuje:
Alexander Romanovskij – klavír

Schumann i Musorgskij patří k tomu nejoriginálnějšímu, co klavíru přinesla hudba 19. století. Schumannovy duševní poruchy a fantazijní světy nacházejí paralelu v Musorgského delirických stavech. Musorgského omamná originalita však sahá daleko za hranice klavírní literatury. S otázkou programního přístupu k hudbě se vypořádal zcela po svém: zhudebnil návštěvu výstavy obrazů, výtvarných artefaktů a architektonických návrhů svého předčasně zemřelého přítele Viktora Hartmanna, a to nikoliv pouze v deseti vybraných a pojmenovaných dílech, nýbrž i v náladových promenádách po výstavní síni mezi obrazy. Výsledek, slavné Obrázky z výstavy, patří k nejoblíbenějším dílům vůbec. Pianista Alexander Romanovskij má navzdory svému mládí za sebou již hvězdnou kariéru, kterou odstartovalo vítězství v Busoniho klavírní soutěži v italském Bolzanu.

Italský dirigent Carlo Maria Giulini (držitel ceny Grammy) považoval Alexandra Romanovského za „mimořádně nadaného, výrazného a přesto jemného umělce s velmi působivým výrazem“. New York Times ho zase označil za umělce „… výjimečné techniky se smyslem pro barvu a imaginaci, ale také citlivého hudebníka a srozumitelného tlumočníka“.
Narodil se na Ukrajině v roce 1984, ve třinácti letech se přestěhoval do Itálie, kde studoval na Klavírní akademii v Imole u Leonida Margariuse, kterého dodnes považuje za osobu, která jej nejvíce ovlivnila. Později získal diplom na Royal College of Music v Londýně, kde studoval u Dmitrije Alexejeva. V pouhých sedmnácti letech získal první cenu na prestižní Busoniho soutěži v Itálii.
Mezi jeho úspěchy posledních sezón patří orchestrální debuty se symfonickými orchestry City of Birmingham, Island, Stavanger a Japan Century; recitály v madridském Auditorio Nacional, v Casa da Música v portugalském Portu nebo ve Velké síni Moskevské konzervatoře, opětovné vystoupení se Státním symfonickým orchestrem Ruska, Ruskou národní filharmonií, Tokijskými metropolitním a Tokijskými symfonický orchestrem, Státním orchestrem mládeže Arménie, Orchestrem del Teatro Comunale di Bologna a Orchestrem del Teatro Carlo Felice di Genova a také turné po Itálii a Japonsku. Představil se také v prestižních světových koncertních síních – Concertgebouw v Amsterodamu, tokijských sálech Asahi a Kioi, Teatro Municipal v Chile, Sala Verdi na konzervatoři v Miláně a Teatro Olimpico v Římě.
Pravidelně vystupuje s předními orchestry, včetně britské Královské filharmonie, English Chamber Orchestra, symfonických orchestrů Hallé a Bournemouthu, Italy’s Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia Řím a milánské Filarmonica della Scala, orchestru Mariinsky, Ruského národního orchestru, Státního orchestru Petrohrad, Japonského filharmonického orchestru Tokio, NHK orchestru Tokio, Chicago Symphony na festivalu Ravinia nebo New Yorkské filharmonie pod vedením Alana Gilberta na festivalu Bravo! Vail po celé Evropě, Asii a Americe. Spolupracuje s dirigenty, jako jsou Vladimir Spivakov, Valery Gergiev, Michael Pletnev, Vladimir Fedosejev, Sir Antonio Pappano, Gianandrea Noseda nebo James Conlon.
V roce 2007 byl pozván, aby koncertoval v papežské rezidenci za přítomnosti papeže Benedikta XVI. na oslavě 110. výročí narození papeže Pavla VI.
Od roku 2007 vydal u společnosti Decca čtyři CD se skladbami Beethovena, Brahmse, Schumanna a Rachmaninova, které jsou kritiky velmi pozitivně hodnocené.
Alexander Romanovskij také od roku 2014 zastává funkci uměleckého ředitele Mezinárodní klavírní soutěže Vladimira Kraineva v Moskvě.

program koncertu ke stažení zde