R2: Vítěz soutěže královny Alžběty
11. 12. 2017 19 hod. |
Dům kultury města Ostravy – společenský sál |
od 180 Kč |
Program:
Georg Friedrich Händel: Suita č. 7 g moll
Johannes Brahms: Tři intermezza op. 117
Béla Bartók: Szabadban, pět kusů pro klavír BB 89 Sz. 81
Claude Debussy: Preludia 1. díl L117
George Gershwin: Rapsodie v modrém
Účinkuje:
Denis Kožuchin – klavír
Pianista Denis Kožuchin patří k řadě pianistů, kteří se v Janáčkově filharmonii představili v nedávné době. Vedle Borise Giltburga a Lukáše Vondráčka je to totiž další vítěz prestižní interpretační soutěže královny Alžběty v Bruselu, tentokrát z roku 2010. Händelova Suita, Tři Brahmsova Intermezza i Bartókův cyklus V přírodě patří k typickým repertoárovým kouskům pro klavír. Dva cykly Preludií Claudea Debussyho jsou pak nejtypičtějším příkladem hudebního impresionismu. Tedy původně výtvarného uměleckého směru, který se snažil zachytit na plátno náladu okamžiku a který právě Debussy přetavil do hudební formy. Jedná se o drobné, ale i rozměrnější hudební obrazy s konkrétními názvy, které mají pomoci posluchači vyvolat odpovídající představu. V první knize nacházíme třeba Potopenou katedrálu, Stopy ve sněhu, Pukův tanec nebo známou Dívku s vlasy jako len. Gershwinova Rapsodie v modrém je pak asi nejznámějším příkladem fúze jazzu a klasické hudby. Běžně hrávanou verzi pro klavír s orchestrem tentokrát vyslechneme v mimořádně obtížné podobě pro sólový klavír.
„Jeho úžasný výkon… musel zvednout síň Orchestra Hall o několik metrů ze základů. Jen velmi těžko si lze představit, že nějaký klavírista uchopí takto neskutečně obtížný koncert ještě lépe než tento ruský buřič… I v době, kdy o virtuózní klavíristy není úplná nouze, je Kožuchin jedinečný.” Chicago Tribune
Denis Kožuchin, který ve svých 23 letech zvítězil v soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2010, si vybudoval pozici jednoho z nejlepších klavíristů své generace. Jeho hru kritici chválí jako uhrančivou, přesvědčivou a okouzlující. Technicky bezchybný Kožuchin moudře kombinuje brilantnost a sílu své hry s mistrovským smyslem pro formu, vyspělost a jedinečnou citlivost.
Mezi nejvýznamnější události jeho sezóny 2016/17 patřila vystoupení s následujícími orchestry a dirigenty: Saatskapelle Berlin – D. Barenboim, Londýnský symfonický orchestr – S. Rattle, Royal Concertgebouw Orchestra – J. van Zweden, Symfonický orchestr Chicago – E. Krivine, Philharmonia Orchestra – J. Temirkanov, Německý symfonický orchestr Berlín – A. Poga, Orchestr Philadelphia – S. Denève, Mahlerův komorní orchestr – R. Payare, Symfonie San Francisco – A. Orozco-Estrada, Rozhlasový symfonický orchestr Frankfurt – A. Orozco-Estrada, Česká filharmonie – J. Weilerstein, Královský filharmonický orchestr Stockholm – J. Weilerstein, Filharmonický orchestr Oslo – V. Petrenko, Symfonický orchestr Toronto – K. Järvi a Orchestre de la Suisse Romande – K. Yamada.
Při sólových vystoupeních se v posledních sezónách vrátil i na následující místa: mistrovská série klavíristů v amsterdamské Concergebouw, vídeňský Konzerthaus, Philharmonie v německém Kolíně, londýnská Wigmore Hall, festival Verbier, londýnská mezinárodní klavírní série, klavírní festival Ruhr, Carnegie Hall, Gewandhaus v Lipsku, Herkulessaal v Mnichově, Rotterdam De Doelen, Auditorio Nacional de Madrid, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Théâtre du Châtelet v Paříži a Boulez Saal v Berlíně.
Jeho debutové album pro vydavatelství Pentatone s nahrávkou klavírního koncertu E. Griega a Čajkovského Klavírního koncertu č. 1 s Rozhlasovým symfonickým orchestrem Berlín pod taktovkou V. Sinajského kritici přijali s nadšením. Druhé album, které obsahuje Brahmsova sólová díla, vyšlo letos v lednu roku 2017. V sezóně 2017/18 se Kožuchin premiérově představil se Symfonií NHK, s NDR Radiophilharmonie, orchestrem opery v Berlíně a s Estonskou národní symfonií. Vydal se na turné s Londýnským filharmonickým orchestrem pod vedením V. Jurowského a se Symfonií Cadaqués pod vedením V. Aškenazyho. Dále vystoupil v Mistrovské klavírní sérii v amsterdamské Concertgebouw, na festivalu Dvořákova Praha, v pařížské síni Auditorium du Louvre, Kumho Art Hall v korejském Soulu, Flagey Piano Series, Schloss Elmau, londýnské Wigmore Hall, ve vídeňském Konzerthausu, v berlínském Boulez Saal a na dalších místech.
Jako vyznavač komorní hudby je často zván na mezinárodní festivaly, jako jsou Verbier Festival, Rheingau Music Festival, Intonations Festival a Mezinárodní festival komorní hudby v Jeruzalémě. Spolupracoval také s umělci jako L. Kavakos, M. Barenboim, R. a G. Capuçonovi, J. Jansen, V. Repin, J. Rachlin, Jeruzalémský kvartet, Pavel Haas Quartet, R. Vlatkovic, J. Widmann, E.l Pahud, A. Weilerstein a další.
Narodil se v roce 1986 v ruském městě Nižný Novgorod do rodiny hudebníků a na klavír začal hrát v pěti letech. Jako chlapec navštěvoval Balakirevovu hudební školu, kde studoval pod vedením N. Fish. V letech 2000–2007 studoval na španělské hudební škole Reina Sofía v Madridu pod vedením D. Baškirova a C. Martinez-Mehnera. Vystudoval klavírní akademii v Lake Como pod vedením osobností jako F. Ts’ong, S. Judenič, P. Frankl, B. Berman, Ch. Rosen a A. Staier a dále studoval ve Stuttgartu s K. Gersteinem. V posledních letech je jeho mentorem mistr D. Barenboim.