A/Symfonický cyklus
Pestrou škálu sólových nástrojů, skladby romantické, díla z poloviny 20. století i tvorbu soudobých autorů – to vše nabídnou symfonické koncerty 71. sezóny JFO. Sál Vesmíru rozezní jeden z nejvýznamnějších Beethovenových klavírních koncertů v podání Denise Kozhukhina. Mladá charismatická francouzsko belgická violoncellistka Camille Thomas za doprovodu orchestru JFO zahraje Saint Saënsův První violoncellový koncert. Bartókův Druhý houslový koncert provede světově vyhledávaný a oceňovaný Ilya Gringolts. Plejádu sólistů uzavře venezuelský umělec Pacho Flores, který se řadí mezi přední trumpetisty současnosti.
B/Symfonický cyklus
Dramaturgie druhého symfonického cyklu JFO nabídne mimo jiné hudbu mistrů francouzského hudebního impresionismu Debussyho a Ravela. Provedením Třetí symfonie Antona Brucknera připomene dvousté výročí skladatelova narození. Zaposlouchat se budeme moci i do skladeb českých autorů. Sál Vesmíru rozezní jedno z vrcholných děl Leoše Janáčka nebo Houslový koncert Antonína Dvořáka. Prostor dostane jedna z ikon současné americké hudební kultury – skladatel John Adams. Zazní také ani ne dvacet let starý houslový koncert v podání houslové virtuosky Leily Josefowicz.
C/Co máme rádi
Koncerty řady C jsou určeny posluchačům, kteří svět klasické hudby touží teprve objevit a prozkoumat. A to poněkud neklasicky, zvesela a hravě. Jsou připraveny pro posluchače, kteří z něj mají možná i obavy, že mu nemohou příliš rozumět, ale také pro zkušené mladé posluchače našich rodinných koncertů, kteří chtějí na své hudební cestě postoupit dál. Průvodci jim budou herečka Markéra Matulová, dirigent Maroš Potokár společně se všemi hudebníky. Ti jsou představováni jako konkrétní osobnosti nejen s vynikajícím hudebním talentem, ale také vynikajícím smyslem pro humor. Markéta Matulová vystupuje v roli nezkušené, ale nadšené posluchačky, která – po dvou letech strávených s Janáčkovou filharmonií – kouzlu klasické hudby a také samotného orchestru stále více a více podléhá. Tuto sezónu tak na ně bude nahlížet jako na svého partnera v různých životních situacích. Co může od takového partnerství očekávat? A budou Markétina očekávání naplněna? Je i pro vás klasická hudba důležitou součástí vašich životů? Pokud ano, jste srdečně zváni. A pokud zatím ne, jste srdečně zváni o to víc. Doporučujeme pro žáky od 2. stupně ZŠ.
D/Cyklus Dětem
Rodinné koncerty cyklu D jsou připraveny tak, aby si na své přišly skutečně celé rodiny. Děti ve věku od šesti let, jejich rodiče i prarodiče. Průvodci jsou herci Michal Sedláček a Jakub Burýšek v roli bratranců Vladimíra a Oty. Společně s nimi můžete zažít netradiční nedělní dopoledne či odpoledne. A protože se Ota už třetí koncertní sezónu stále vychloubá, jak vyhrává všechny možné i nemožné soutěže, došla Vláďovi trpělivost. Rozhodl se, že ho v této koncertní sezóně musí porazit. Vyhlašuje proto jednu soutěž za druhou a chce se stát za každou cenu alespoň jednou vítězem. Podaří se mu to? Komu budete fandit? Nezvítězí nakonec opět Ota? Nebo třeba pan dirigent či někdo z orchestru? A jak je naším zvykem, do dění na pódiu budete zapojeni i vy, naši milí posluchači. A tak se klidně může stát, že nakonec zvítězí někdo z vás. Ať už to dopadne jakkoli, jisté je, že vždy půjde o zábavu plnou hudby, laskavého humoru a rodinné atmosféry. A v čem se naši hrdinové utkají? Doporučujeme pro děti od 1. stupně ZŠ.
d/dětem
Interaktivní koncerty pro naše nejmenší posluchače, to je nová koncertní řada pro děti od čtyř let a jejich rodiče. Hudebníci vás tentokrát čekají přímo u sebe na pódiu a budou nejen hrát na své hudební nástroje, ale budou si hrát také s vámi. Koncerty jsou plné veselé hudební interakce, pohybu a zpěvu. Zapojit se mohou úplně všichni. Každý z koncertů je zaměřen na jinou skupinu hudebních nástrojů a ten čtvrtý pak na nástroj, kterým je lidský hlas. Průvodci vám budou samotní hudebníci spolu s Lenkou Jaborskou.
E/Elán mladých
Cyklus E se nese ve znamení elánu vycházejících hudebních hvězd. Janáčkova filharmonie v něm už tradičně dává prostor talentovaným interpretům, pro které je to často první vystoupení s velkým symfonickým tělesem. Čekají nás čtyři koncerty a pestrý výběr skladeb napříč různými obdobími i uměleckými směry. Zazní nejen díla Saint‑Saënse, Martinů, Čajkovského, Beethovena, Brahmse, ale i nová skladba vybraná na základě otevřené výzvy. V roli sólistů se představí umělci, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží mladých talentů JFO – letos zaměřenou na klávesové a bicí nástroje pod uměleckou garancí Ivo Kahánka, chybět nebudou ani mladí dirigenti z Curyšské hudební akademie. Součástí koncertů bude nově průvodní slovo, o které se postará moderátorka Anna Bangoura.
G/Cyklus Gong
Společně s Anetou Langerovou v ostravském Gongu oslavíme dvacet let její hudební kariéry. Kateřina Marie Tichá, Jan Maxián a další známé osobnosti připomenou tvorbu skladatele Petra Hapky koncertem k jeho nedožitým osmdesátým narozeninám. Dan Bárta se svým nezaměnitelným rockovým hlasem, který se proslavil rolí Ježíše i Jidáše v nejúspěšnějším českém nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar, a spolu s ním nejobsazovanější muzikáloví herci současnosti nabídnou výběr toho nejlepšího ze světových muzikálů. Premiéra autorského projektu Plus/Mínus Ro©k přinese zcela nové spojení rockové hudby s orchestrálním zvukem.
K/Komorní cyklus
Vášnivé zaujetí pro polskou soudobou hudbu v čele s Krzysztofem Pendereckým předvede ve Vesmíru soubor Airis String Quartet z polského Krakova. Hudební tvorba pro sólové violoncello v podání mladého francouzského cellisty Bruna Philippa bude vévodit druhému večeru z cyklu komorních koncertů. Třetí večer se ponese ve znamení klasicismu a bude patřit ostravskému souboru Camerata Janáček, který doplní rezidenční sólista JFO klavírista Federico Colli. Cyklus uzavře svým písňovým recitálem slovenská sopranistka Simona Šaturová za doprovodu českého klavíristy Marka Kozáka.
M/Mimořádné koncerty
Završením Roku české hudby a symbolickým vánočním dárkem ostravskému obecenstvu bude nová skladba na objednávku JFO z pera současného českého skladatele Jiřího Trtíka. Chybět nebude ani tradiční „Rybovka“. Podmanivá síla hudby, v níž kontrastuje nespoutaná živelnost s expresivní melancholií, spojuje dohromady skladby Novoročního koncertu, který odehrajeme ve třech po sobě jdoucích večerech. Do roku 2025 vstoupíme za zvuku skladeb Sibelia, Ravela a Čajkovského.
O/Cyklus koncertů v Opavě
Orchestr JFO se již tradičně představí po čtyři večery v kostele svatého Václava v Opavě. Společně s výjimečnými sólisty nabídne opavskému publiku romantická i klasická díla. Zazní např. Mahler, Beethoven nebo Mozart. Prostor ovšem dostane také hudba soudobého lotyšského skladatele Pēterise Vaskse, která je dnes uváděna v koncertních sálech po celém světě. Do svého rodného města se vrátí klavírista světového formátu Lukáš Vondráček. Dalším navrátilcem bude o pár měsíců později rezidenční sólista JFO, italský pianista Federico Colli. Poprvé se v Opavě naopak představí mladý violoncellista kanadského původu Bryan Cheng nebo španělský dirigent Jaume Santonja.
P/Symfonické pátky
Abychom uspokojili co nejvíce posluchačů, vybrali jsme to nejlepší ze symfonických koncertů cyklu A a B. Vychutnat si je budete moci ve čtyřech pátečních večerech. Cyklus symfonických pátků nabídne Beethovenův Čtvrtý klavírní koncert v podání světově uznávaného Denise Kozhukhina. Zazní hudba mistrů francouzského hudebního impresionismu včetně Debussyho Moře. Orientálním nádechem vás okouzlí Stravinského hudební ztvárnění Ptáka Ohniváka. Cyklus uzavře Dvořákův Houslový koncert v podání japonsko‑kanadské houslistky Karen Gomyo.
R/Cyklus klavírních recitálů
S klavírním recitálem se skladbami Ligetiho, Couperina a Mozarta se do Ostravy vrací nově jmenovaný rezidenční sólista JFO Federico Colli. Průřez virtuózními klavírními kompozicemi 19. století přinese na svém koncertě jihokorejská klavíristka Yeol Eum Son. Teprve šestadvacetiletý japonský pianista Mao Fujita nabídne Skrjabinova Preludia, japonského skladatele Yashira nebo Beethovenovu Appasionatu. Cyklus recitálů uzavře ruská pianistka Yulianna Avdeeva, jejíž mezinárodní kariéru nastartovalo v roce 2010 vítězství v Chopinově klavírní soutěži ve Varšavě. Stala se tak teprve čtvrtou ženou na světě, které se to podařilo.
T/Tuzemské koncerty
Janáčkův máj, Svatováclavský festival… to je jen několik vybraných prestižních českých festivalů, na kterých mohou hudbymilovní posluchači obdivovat interpretační umění JFO. Příjemnou atmosféru těchto festivalů umocňuje kouzlo koncertního prostředí. Pravidelně ostravský orchestr hraje také ve městech regionu – nejčastěji asi v Orlové, pravidelně v Novém Jičíně, ale také v Karviné, Havířově, Frýdku-Místku nebo Opavě.
Z/Zahraniční koncerty
O interpretačních kvalitách Janáčkovy filharmonie Ostrava svědčí mimo jiné opakující se pozvánky zahraničních koncertních a pořadatelských agentur na umělecká turné. Značný význam mají zahraniční zájezdy pro potvrzení uměleckých předností tělesa a upevnění pozice na hudebním trhu. Zapomínat nesmíme ani na úlohu reprezentační. Hudba dokáže posluchače přeneseně naladit na pozitivnější vnímání Česka a potažmo Ostravy jako takové.