Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJaké přídavky vybral Bavouzet?

Jaké přídavky vybral Bavouzet?

29. 2. 16

Vynikající francouzský klavírista Jean-Efflam Bavouzet v minulém týdnu nadchl ostravské publikum na koncertech s Janáčkovou filharmonií svým pojetím Mozartova Klavírního koncertu č. 18 K 456 tak, že jej nechtělo pustit z pódia. A nakonec si vytleskalo přídavky. Pokud jste byli přítomni, pak vězte, že Bavouzet jako přídavky vybral následující kousky.

Čtvrtek:

Gabriel Pierné: Étude de concert in C minor

Henri Constant Gabriel Pierné (16. 6. 1863 – 17. 7. 1937) byl francouzský skladatel, dirigent a varhaník. Narodil se v Metách, tedy ve stejném městě jako Bavouzet.
Jeho nejslavnější skladbou je pravděpodobně oratorium La Croisade des Enfants inspirovaná knihou Marcela Schwoba. Pozoruhodný jsou některé jeho kratší práce jako např. „Pochod cínových vojáčků“, který kdysi těšil značné oblibě (nejen ve Francii) také jako přídavek.

Claude Debussy: Feflets dans l’eau (Odrazy ve vodě) z klavírního cyklu Obrazy I

Achille-Claude Debussy (22. 8. 1862 – 25. 3. 1918) byl francouzský skladatel, otec a jeden z nejvýznamnějších představitelů hudebního impresionismu. Roku 1894 napsal jednu ze svých nejslavnějších skladeb, Preludium k Faunovu odpoledni inspirovanou Mallarméovou básní. Z orchestrální tvorby jsou nejdůležitější jeho symfonické skici Moře, cyklus Obrazy a skladba Oblaka z třídílného titulu nazvaného Nokturna. Významná jsou též jeho drobná klavírní díla (Preludia, cykly Obrazy, Rytiny, Pro klavír, Masky a další).

Pátek:

Jules Massenet: Toccata

Jules Émile Frédéric Massenet (12. 5. 1842 – 13. 8. 1912) byl francouzský skladatel období romantismu. Nejvíce ho proslavily jeho opery, které byly velice populární na konci 19. a na začátku 20. století; poté upadly do zapomnění a teprve v osmdesátých letech začalo jejich znovuobjevení. Mezi jeho nejznámější opery patří nepochybně Manon a Werther.