Mimořádná příležitost pro mladé umělce zahrát si s orchestrem JFO
V úterý 19. 12. se v dočasném působišti JFO ve Vesmíru uskutečnila interpretační soutěž. Ta je určena mladým umělcům. Přesvědčí-li porotu o svých uměleckých kvalitách, čeká je společné vystoupení po boku Janáčkovy filharmonie Ostrava. Do letošního ročníku se přihlásilo třináct zájemců, mezi nimiž byli studenti hry na klavír, kytaru či marimbu. Jejich výkony hodnotila tříčlenná porota ve složení: předseda poroty a garant soutěže Ivo Kahánek, ředitel JFO Jan Žemla a koncertní mistr JFO Pavel Doležal.
Pravidla interpretační soutěže byla jasná, zúčastnit se mohli umělci a umělkyně ve věku od patnácti do dvaceti osmi let, kteří neúčinkovali v předešlých dvou koncertních sezónách JFO. Podmínkou účasti v soutěži byl přednes zhruba 15ti minutového úryvku libovolného sólového partu skladby s doprovodem orchestru (případně jeho části) či koncertní skladby. Hodnotícími kritérii byly interpretační výkon soutěžících a také výběr repertoáru. Ocenění uchazeči získají příležitost sólového vystoupení na koncertě společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava v následující koncertní sezóně v rámci cyklu E, Elán mladých. V rámci svého sólového vystoupení provedou stejnou skladbu, se kterou se představili během soutěže, tentokrát ale v celém jejím rozsahu.
„Oproti loňským ročníkům jsme soutěž pro letošní rok výrazně obměnili. Od letošního roku má naše soutěž vždy uměleckého garanta, což je výrazná osobnost, která v naší branži něco znamená.
V letošním roce jím je vynikající český pianista a rodák z našeho regionu Ivo Kahánek, který je předsedou poroty, pomáhá s výběrem interpretů, aktivně se podílí na dramaturgii koncertní řady E a v příštím roce v ní dokonce vystoupí,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.
Kromě angažování uměleckého garanta byla soutěž od letošního roku také nástrojově rozdělena. Pro letošní rok byla účast omezena na uchazeče hrající na klavír a jiné strunné nástroje jako kytara, harfa a další. Hráči na smyčcové nástroje, dechové nástroje a zpěváci dostanou příležitost v příštím roce, pro který JFO vybere vhodného uměleckého garanta.
Soutěžící se sjeli z celého světa, úterní soutěže se zúčastnilo třináct talentovaných umělců z celé České republiky, ale také z Ukrajiny, Slovenska či Japonska. Až na jednu výjimku všichni studují na tuzemských muzických vysokých školách a Pražské konzervatoři. Svůj talent předvedli interpretací skladeb Šostakoviče, Chopina, Strausse, Beethovena či Čajkovského.
A co na letošní úroveň mladých hudebníků říká ředitel JFO? „Standardně stabilní. Úroveň je srovnatelná s předchozími lety. V letošním roce byli naši soutěžící poměrně konzervativní ve výběru skladeb. Do dalších ročníků bych jim doporučil větší odvahu ve výběru repertoáru a nebát se vybrati si skladbu méně známou či zabrouzdat do repertoáru 20. a 21. století,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.
Rozhodovací a realizační proces je poměrně složitý, proto finální rozhodnutí o tom, kdo interpretační soutěž vyhraje a nakonec si s Janáčkovou filharmonií Ostrava zahraje, padne v průběhu ledna. Budeme Vás informovat.