Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyNové zvony rozezní orchestr JFO pod vedením Andreye Boreyka

Nové zvony rozezní orchestr JFO pod vedením Andreye Boreyka

30. 11. 21

Velké symfonické skladby prověřené časem – to je podtitul Symfonického cyklu A, který je základním pilířem a nejzásadnější dramaturgií programu Janáčkovy filharmonie Ostrava v probíhající sezóně. Právě v rámci tohoto cyklu zve JFO ve čtvrtek 2. prosince od 19 hodin do společenského sálu Domu kultury města Ostravy na koncert „Epizoda ze života umělcova“. Zazní Berliozova Fantastická symfonie nebo Weinbergovo Concertino pro violoncello a orchestr v podání violoncellisty Danjula Ishizaky, jehož kariéru odstartovalo vítězství v soutěži ARD a Grand Prix Emanuela Feuermanna a od té doby se řadí mezi nejvýraznější violoncellisty své generace. Orchestr JFO povede Andrey Boreyko, který v září zahájil třetí sezónu ve funkci uměleckého ředitele Varšavské filharmonie.

Fantastická symfonie musela ve své době způsobit neuvěřitelný průlom do zažitých „sluchových kolejí“ posluchačů. Dodnes tato skladba dokáže šokovat nestárnoucí svěžestí nástrojových barev, vynalézavých melodií a rytmicky invenčním tempem. Berliozova snaha zachytit pomocí hudebních prostředků snění, šílenství vášně, láskyplné blouznění či extatické stavy jej přivedla ke vzniku „idée fixe“ – motivu vysněné ženy, který prostupuje celou skladbou.

Je s podivem, že největší francouzský symfonik období romantismu, Hector Berlioz (1803–1869), neuměl vůbec hrát na klavír, ani na jiný hudební nástroj; údajně ovládal jen základy hry na kytaru. I tak měl po celý život jasno, jakým směrem by se měla jeho tvorba ubírat. Rozvinul Beethovenovu myšlenku, aby hudba vyjadřovala vysoké humanistické ideje a v mnoha ohledech se stal výrazným, avšak ve své době často nedoceněným, novátorem. Mnohé ze svých zásad vetknul už v pouhých 26 letech do Fantastické symfonie, jež se stala zásadním mezníkem ve vývoji evropského symfonismu. Skladba nese podtitul Epizoda ze života umělcova a je inspirována zprvu neopětovanou láskou skladatele k herečce Harrietě Smithsonové, jež se později stala Berliozovou manželkou.

„Speciálně pro tuto symfonii jsme nechali ve slévárně v Brodku u Přerova odlít skutečné kostelní zvony v přesném ladění, které jsou předepsané v partituře – bohužel však po celou dobu za scénou. Jsme tak jedním z mála orchestrů, který se tímto nástrojem může pyšnit,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Podrobný program koncertu a informace k nákupu vstupenek najdete zde.

Aktuální zpřísněná opatření a podmínky pro vstup na koncerty zde.