Stravinského Pták Ohnivák roztáhl svá křídla nad Ostravou
Suita z baletu Pták Ohnivák ve verzi z roku 1945 zazněla ve dvou večerních provedeních v třetím únorovém týdnu v podání JFO pod taktovkou Andreye Boreyka. Páteční dopoledne patřilo pilotnímu projektu pro studenty základních a středních škol, který představil nejen samotnou Stravinského hudbu, ale i její dramatický příběh, a to díky průvodnímu slovu, jež pomohlo posluchačům lépe porozumět skladbě. Tato suita se zároveň stane součástí prestižní nahrávky pro německé vydavatelství Accentus.
Spolupráce JFO s Andreyem Boreykem
Spolupráce Janáčkovy filharmonie Ostrava s dirigentem Andreyem Boreykem započala právě suitou z baletu Pták Ohnivák během živých přenosů v době pandemie v roce 2021. Nyní se tato skladba stane součástí výjimečného projektu – nahrávky tří děl Igora Stravinského pro prestižní německé vydavatelství Accentus. Album, jehož vydání je plánováno na duben 2027, nabídne vedle suity z Ptáka Ohniváka také další Stravinského skladby.
První část nahrávání proběhla během únorových koncertů, kdy byla zaznamenána Suita z Ptáka Ohniváka. Zbývající dvě skladby – Chant funèbre, objevená v roce 2015 a orchestrální verze baletu Svatby 1917 – budou nahrány na podzim 2026. Vydání celého alba je pak plánováno na duben 2027. Tento projekt je mimořádný nejen svým dramaturgickým výběrem, ale i faktem, že přináší méně často uváděná, avšak mistrovská díla Stravinského. Janáčkova filharmonie Ostrava se tímto krokem zapíše do hudební historie jedinečnou nahrávkou, která rozšíří pohled na skladatelovu tvorbu.
Stravinskij pro mladé publikum
Kromě nahrávání proběhla v únoru ještě jedna mimořádná událost, a to pilotní edukativní koncert, který přiblížil Stravinského tvorbu studentům základních a středních škol. Pták Ohnivák ožil během pátečního dopoledního představení, kde se suita z tohoto baletu proměnila v dramatický příběh plný kouzel, napětí a vítězství dobra nad zlem.
Moderátorka Anna Bangoura dokázala mladé publikum zaujmout už od prvních slov, když je vyzvala, aby si představili sami sebe jako skladatele, kteří dostali za úkol vytvořit hudbu k baletu. „Když chcete být dál než ti před vámi, musíte přijít s něčím novým a odvážným,“ zaznělo z pódia, čímž v mladých posluchačích moderátorka probudila zvídavost a otevřela dveře do světa experimentů Igora Stravinského.
Anna Bangoura studentům poodhalila nejen příběh Ptáka Ohniváka, ale také konkrétní hudební postupy, které Stravinskij použil. Koncert byl rozdělen do několika úseků, během nichž byly studentům představeny různé hudební jevy a jejich význam. Studenti se například dozvěděli, jak se používá tremolo k vytváření napětí, nebo který nástroj zní jako naděje. Studenti se naučili rozpoznávat hudební motivy a pochopili, jak se využívají k vyprávění příběhů různých postav. Moderátorka je vybídla k objevování krásy tam, kde by ji jiní nehledali, a otevřela jim cestu k hlubšímu vnímání hudby. Koncert sklidil mezi mladým publikem pozitivní ohlasy, a tak JFO plánuje v podobných edukativních koncertech pokračovat i v budoucnu.
Jak vnímala koncert Stravinského Martina Farana z redakce Klasikaplus.cz?
„Orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava zde podal soustředěný a dramaticky vrstevnatý výkon. Zejména tady jsem si potvrdila Boreykovu smysluplnou volbu v přesazení orchestru – smyčcová sekce v nižších polohách získala větší plnost zvuku, mohla tak tvořit pevnější a barevnější základnu pro exponovaná sóla jednotlivých dechových sekcí. Zde je nutné vyzdvihnout se ctí zvládnuté náročné party dechových nástrojů napříč jednotlivými sekcemi.“
Celou recenzi se můžete přečíst zde na portále Klasikaplus.cz