Janáčkova filharmonie OstravaNovinkyJanáčkova filharmonie v listopadu zamířila do Asie a v prosinci se chystá do vídeňského Musikvereinu

Janáčkova filharmonie v listopadu zamířila do Asie a v prosinci se chystá do vídeňského Musikvereinu

17. 10. 19

Janáčkova filharmonie Ostrava se v polovině listopadu opět vydala na cesty. Tentokrát zamířila do Asie, konkrétně do Jižní Koreje, kam zajíždí pravidelně od roku 1992. V rámci turné se, ostravský orchestr řízený Leošem Svárovským se sólistou Lukášem Vondráčkem (na titulní fotografii při zkoušce 12. 11. v Tegu), představí na šesti koncertech v pěti městech (Tegu, Soul, Kwangju, Sogüpcho a Tchongjong – 2 koncerty).  Janáčkova filharmonie zde vystoupí s ryze slovanským programem.

Turné Korea 2019 je nejrozsáhlejší turné v tomto roce. Předcházela mu pečlivá příprava, za kterou stojí zejména manažer orchestru Ondřej Daněk. V Koreji se budeme prezentovat v tom nejlepším světle a opravdu přivezeme z našeho kraje to nejlepší. Jako sólista s námi totiž vystoupí fenomenální pianista Lukáš Vondráček, rodák z nedaleké Opavy a vítěz soutěže Královny Alžběty v Bruselu. Zahraje efektní Prokofjevův Třetí klavírní koncert, po kterém posluchači uslyší Dvořákovu Symfonii č. 7. Bude nám ctí představit jednoho z nejvýznamnějších klavíristů světového jména i korejskému publiku, které jej dosud příliš nezná. O tohle představení však nepřijde ani ostravské publikum, protože celý program po návratu z turné zahrajeme i doma,“ řekl před turné ředitel JFO Jan Žemla.

Mezinárodní prezentace Janáčkovy filharmonie Ostrava je pro orchestr i pro město Ostravu mimořádně důležitá. Hudba je vlastně takovým vývozním produktem svého města i kraje. Kvalita tohoto produktu pak má zásadní vypovídací hodnotu o tom, jak k péči o kulturu přistupujeme.

Svou zahraniční misi v letošním roce zakončí Janáčkova filharmonie Ostrava 8. prosince tím nejlepším možným způsobem – vystoupením ve Zlatém sále vídeňského Musikvereinu. Což je jeden z nejprestižnějších evropských koncertních sálů, přestože byl postaven už v 19. století, jeho akustika je mimořádná. Po nedávném vystoupení JFO v sále Labské filharmonie v Hamburku je to tak další výrazná destinace, a to poměrně v krátké době. Tato pozvání svědčí o skvělé umělecké kondici ostravského orchestru,“ doplňuje Jan Žemla.

Úryvek z koncertu v Tchongjongu

 

Koncertní dům hudebního spolku Musikverein (na snímcích níže) je nejproslulejším centrem klasické hudby v celé Vídni. Milióny milovníků hudby z celého světa znají vídeňský koncertní dům hudebního spolku Musikverein jako jeden z nejtradičnějších koncertních domů, který hostí umělce té nejvyšší úrovně. Budova na náměstí Karlsplatz, nedaleko skvostného bulváru Ringstraße, která připomíná chrám, byla vystavěna v roce 1870 Theophilem Hansenem v pseudohistorickém stylu.
Velký sál, nebo také „Zlatý sál“ v koncertním domě hudebního spolku Musikverein je proslulý svým nádherným vybavením. Stejně tak fantastická jako vzhled je i zdejší akustika – hudební zážitky díky dokonalému ozvučení jsou jedinečné i na světové úrovni. Ze Zlatého sálu se každoročně přenáší Novoroční koncert Vídeňské filharmonie pro milióny televizních diváků po celém světě.

Od roku 2004 jsou v koncertním domě hudebního spolku Musikverein k dispozici čtyři Nové síně: Skleněný sál, Kovový sál, Kamenný sál a Dřevěný sál. Zde je programově kladen důraz na prezentaci mladých nadějných umělců. Ve Skleněném sále tak například debutovala dnes již světově známá sopranistka Anna Prohaska. Jazz je v těchto čtyřech Nových sálech hudebního spolku Musikverein doma stejně jako mluvené slovo – herci, autoři a hudebníci předčítají z vlastní tvorby, vyprávějí příběhy nebo diskutují na hudební témata. Rovněž u mladého publika se Nové sály, v nichž se koná více než 230 koncertů pro děti a mládež s cílem získat tyto mladé lidi pro hudbu, těší značné oblibě.

Korejské turné je realizováno za finanční podpory Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury.