Profil orchestru

Ostravský orchestr je žádaným a úspěšným tělesem, se kterým pravidelně spolupracují dirigenti světového formátu, jako Andrey Boreyko, Domingo Hindoyan či Tomáš Netopil. V nedávné minulosti s orchestrem vystoupili – ať už v Ostravě, nebo na turné – významní sólisté, jako například cellisté Gautier Capuçon a Steven Isserlis, houslisté Lisa Batiashvili a Vadim Gluzman, zpěváci Elīna Garanča a Jonas Kaufmann, klavíristé Jean‑Efflam Bavouzet, Boris Giltburg a Simon Trpčeski a mnoho dalších. Od roku 2020 do roku 2024 působil na pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele Vassily Sinaisky. Od roku 2026 bude tento post zastávat Daniel Raiskin, který se od roku 2024 představí v roli hlavního hostujícího dirigenta.

Renomé JFO zajišťuje zejména stovka prvotřídních hudebníků nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Ročně orchestr odehraje pro domovské publikum přes padesát koncertů. Pravidelně je zván k účinkování na domácích i zahraničních festivalech a turné – v posledních letech vystoupil například v Tokiu, Soulu, Paříži, Berlíně a Tallinu. Hostoval v Číně, Koreji, Japonsku, Pobaltí, Německu, Itálii, ve Španělsku, Švýcarsku nebo v Polsku.

V repertoáru pochopitelně nechybí díla Leoše Janáčka, jehož jméno orchestr s hrdostí nese, Antonína Dvořáka a dalších českých skladatelů. Nahrávky JFO vyšly na hudebních nosičích u mnoha prestižních nahrávacích společností, nedávná nahrávka Phidylé pro Supraphon dokonce získala ocenění BBC Music Magazine Awards. Orchestr nahrál hudbu k několika filmům, spolupracuje s populárními českými hudebníky, například s Anetou Langerovou nebo Vojtěchem Dykem. Pozornost soustředí i na vzdělávací cykly pro mladší publikum nebo seniory či na výchovu nadaných sólistů a dirigentů, kteří dostávají možnost vystupovat s orchestrem dokonce v samostatné koncertní řadě. Od roku 2020 přispívá JFO k alternativnímu vzdělávání a profesnímu růstu mladých talentovaných hudebníků z celého světa projektem Mezinárodní orchestrální akademie.

Janáčkova filharmonie navazuje na tradici Ostravského rozhlasového orchestru, který vznikl v dobách, kdy město navštěvovaly takové osobnosti jako Paul Hindemith, Sergej Prokofjev a Igor Stravinskij. Symfonický orchestr byl pak založen v roce 1954. Velmi rychle si vybudoval pevnou pozici na domácí scéně a začal koncertovat i za hranicemi. Spolupracovali s ním například Václav Neumann, Karel Ančerl, Charles Mackerras, Plácido Domingo, José Carreras či Diana Ross.

 

V uplynulých sezónách (2020 – 2022) na postu Hlavního hostujícího dirigenta působil Petr Popelka, více informací zde.

Pozici rezidenčního sólisty JFO v posledních dvou sezónách (2020 – 2022) zastával klavírista Lukáš Vondráček, více informací zde.

Domovskou scénou JFO se od léta 2022 stalo bývalé kino Vesmír. Janáčkova filharmonie tak dočasně opustila své dlouholeté působiště v Domě kultury města Ostravy, který byl loni uzavřen z důvodu několikaleté rozsáhlá rekonstrukce. Její součástí je také přístavba koncertního sálu světových akustických parametrů podle návrhu architektonického studia Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s pražským studiem Architecture Acts. Po více než 150 letech od první myšlenky a přesně 70 let od založení JFO je nový koncertní sál téměř na dosah. Kompletně zrekonstruovaný dům kultury se spolu s přístavbou koncertního sálu má stát kulturním komplexem mezinárodního významu s doposud největším potenciálem budoucího rozvoje orchestru.