Janáčkova filharmonie Ostrava zahájila sezonu povedeně a energicky
Převzato z internetového portálu Operaplus.cz, autorka Karla Hofmannová, 10. 10. 2021, foto Martin Straka.
Nová sezóna bez covidu – to je sen všech pořadatelů, a věřme, že se naplní. Už proto, že se snaží ze všech sil udělat pro své publikum maximum. Janáčkova filharmonie navíc žije snem o novém koncertním sálu, který se zdá být stále reálnějším. V rámci zahajovacího koncertu sezóny uspořádali ve foyer představování vize koncertního sálu, který ten současný doplní, nebo spíš obejme a zahltí.
Supermoderní přístavba a nadstavba byla ještě před koncertem představena nejen na obrázcích, ale i v projekci, a dokonce se návštěvník mohl nechat vyfotografovat na pozadí nového interiéru. Ani já neodolala. Přejme Ostravě, ať se jim jejich sen plní a budeme ho jistě sledovat.
Zatím však koncert probíhal v sále stávajícím. Jeho akustika je velmi dobrá, zvuk se tu šíří s dozvukem, a dokonce i varhany, které jsou postavené na boční stěně, zní kompaktně s orchestrem na pódiu. Publikum se o tom mělo přesvědčit už v první skladbě, která zahajovala večerní program. Bylo to dílo velmi překvapivé a osvěžující. Skladba s názvem Střihy (Cuts) z roku 2020 je absolventskou kompozicí a součástí disertační práce jihlavské rodačky a absolventky HAMU v Praze, Soni Vetché. Jejími inspiracemi byly sluchové iluze a psychoakustika, využívá střihy a neočekávané hudební kontrasty, kterými vytváří překvapivé a působivé efekty.
Druhou skladbou byla Šeherezáda, cyklus písní pro soprán a orchestr M 41 Maurice Ravela. Všech tří písní se ujala sopranistka Kateřina Kněžíková, která je přednesla s procítěným půvabem, svítivým a sladkým sopránem a s tajuplným výrazem. První píseň s názvem Asie má až neskutečně barevnou instrumentaci a zvukomalbu, která líčí touhu autora vidět nádheru Východu a stát se na chvíli Sindibádem. Druhá píseň má název Kouzelná flétna a vedle sopránu zde dostává právě i flétna sólový prostor pro vytváření fantaskních kreací, kterých se flétnista zhostil skvěle, stejně jako sopranistka, jejíž sladký soprán se nesl nad orchestrem. Třetí píseň, Lhostejný, vypráví příběh dívky, která je beznadějně okouzlená kolemjdoucím mladíkem. Ten však je k její náklonosti zcela lhostejný. Pěvkyně dala písni krásné legato a klid, pak i dynamické vlny, které postupně dozněly. Kateřina Kněžíková opět přesvědčila, že její hlas je lahodný a má mnoho výrazových poloh, a její francouzština měla krásnou výslovnost.
Janáčkova filharmonie Ostrava si tentokrát přizvala ke spolupráci dirigenta Dominga Hindoyana, který pochází z Venezuely. V jeho životopise však najdeme spolupráci s orchestry zvučných jmen jak amerických, tak i evropských. V současnosti je šéfdirigentem Královské liverpoolské filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katowicích. Vedle symfonické hudby se věnuje rád opeře, a to po celé Evropě.
Jeho vztah ke zpěvnosti se naplno projevil nejen v písních Maurice Ravela, ale především v závěrečné skladbě, která zazněla po přestávce. Šeherezáda, symfonická suita op. 35 Nikolaje Rimského-Korsakova je zářivým kamenem romantické hudby, hýří orientálními barvami a vášnivou milostností, a pod vedením dirigenta dostala nové rozměry. Majestátnost, sladkost, vášnivost, krásné klenuté fráze v legatu, dramatičnost, vášnivou agogiku a romanticky rozevláté gradace – tím vším dirigent nešetřil a ani trochu se nestyděl pustit skladbu do plného romantického výrazu. Hudebníci si nepokrytě skladbu užívali, houslové sólo znělo nebesky jásavě a sladce a celkově byla skladba provedena muzikantsky šťavnatě a s vervou. Publikum výjimečné provedení dokázalo ocenit a nešetřilo ovacemi.
Byl to večer nabitý pozitivní energií. Tak ať se takhle povedou i další koncerty v nastávající sezoně!